Siparişin parça parça olarak gönderimi mümkün mü?
Sistemimiz siparişinizde yer alan ürünlerden stokta olan ve hemen yola çıkabilecek olan ürünü sizin için parçalı olarak kargoya verebilir. Tedarik bekleyen ürünler ise size belirtilen süre içinde tedarik edilerek size ulaştırılmak üzere yola çıkar.
Siparişimin teslimat adresini nasıl değiştirebilirim?
Sitemizden verdiğiniz siparişlerinizin teslimat adresini müşteri hizmetlerine e-posta göndererek ya da 0216 413 30 05 numaralı telefondan mağazamızı arayarak değiştirebilirsiniz.
Siparişimdeki fatura adresini nasıl değiştirebilirim?
Sipariş oluşturma aşamasında belirlediğiniz fatura ismi ve adresi değiştirilemez. Bu nedenle siparişinizi onaylama süreci içinde size gösterilen sayfalarda fatura adresinizi kontrol etmeli ve siparişinizi bu şekilde onaylamalısınız.
Aldığım ürün ne zaman teslim edilir?
İstanbul içindeki teslimatlar kargoya verildikten sonra 24 saat içinde; İstanbul dışı teslimatlar ise (kargo firmasının bulunduğunuz il ve ilçeye taahhüt ettiği teslim süresine göre değişmekle birlikte) 2-3 gün içinde yapılır. Eğer ürün tedarik sürecinde herhangi bir sorun yaşanırsa, müşteri hizmetleri temsilcilerimiz e-posta veya telefon yoluyla sizi bu durum hakkında bilgilendirir.
'Tedarik Sürecinde' uyarısı ne anlama gelir?
BanyoDekor anlık olarak stoklarda bulunmayan ürünlerin de siz müşterileri tarafından sipariş verilmesine olanak tanır. “Tedarik Sürecinde” uyarısı, bu ürünlerin fabrikaya siparişinin geçildiğini ve ürünlerin üretim/teslim sürecinin beklendiğini ifade etmektedir. Sipariş verdiğiniz ürün stoklarımızda varsa rezervasyonunuz hemen yapılır. Faturanız düzenlenir ve ürün paketlenerek kargoya verilir. Anlık olarak stoklarda bulunmayan ürünlerle ilgili olarak müşterilerimize gerekli bilgilendirme yapılır.
Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım?
BanyoDekor sitesinden aldığınız ürünler kargoya teslim edildiğinde, sistemimizde kayıtlı e-posta adresinize siparişinizle ilgili kargo gönderi bilgileri otomatik olarak gönderilir. Bu bilgilendirme yardımıyla ürün ya da ürünlerinizin kargoya ne zaman teslim edildiğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca “Siparişlerim” sayfasından da bu bilgiye hemen ulaşabilirsiniz.
Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?
BanyoDekor’dan verdiğiniz siparişler adresinize teslim edilirken, kargo teslim fişini imzalamadan ÖNCE kargo paketini açıp kontrol etmenizi öneririz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa ya da ürünler hasar görmüş, deforme olmuşsa lütfen kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatın. Ardından web sitemiz üzerinden iade işlemini başlatarak, ürünü tarafımıza iade ediniz.

Kurulumu yetkili servislerce yapılacak olan siparişlerinizde kargo paketini açmamanız gerekir. Yetkili servisin kurulumundan sonra bir sorun ortaya çıkarsa, servis raporu hazırlatmanızı ve bize bildirmenizi rica ederiz. Sorununuzu en kısa sürede çözeceğimizden emin olabilirsiniz.

Siparişim darbeli, kırık geldi. Ne yapmalıyım?
Satışa sunduğumuz tüm ürünler, tedarikçi firmadan teslim alınırken ve kargoya teslim edilmeden önce hasar kontrolünden geçer. Hasarlı hiçbir ürün kargoya verilmez. Buna rağmen niteliği itibarıyla hassas ürünlerde, taşıma sırasında düşürülmesi veya kargoya hatalı yüklenmesi nedeniyle hasar oluşabilir.

Böyle bir durumda:

Siparişiniz kargo görevlisi tarafından adresinize ulaştırıldığında, ürünü teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapın ve herhangi bir hasar gördüğünüz anda “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatın.

“Hasar Tespit Tutanağı” hazırlanırken kargonuzun size ulaşmadan önce kargoda zarar görmüş olduğunu mutlaka tutanağa ekleyin.

Hasarlı gelen ürünle ilgili “Hasar Tespit Tutanağı”n tam ve doğru biçimde hazırlandığından emin olun. “Ürün teslim edildiğinde kontrol edildi ve hasarlı olduğu görüldü.” gibi bir açıklamanın yer aldığı tutanak, ürün iade işleminizi hızlandıracaktır.

Sipariş tesliminden sonra fark ettiğiniz bir hasar durumunda, ilgili kargo şubesiyle hemen iletişim kurmanız ve “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlamalarını istemeniz gerekir. Eğer kargo şubesi size bu konuda yardımcı olmuyorsa, lütfen en kısa sürede bizi bilgilendirin.

Hasar Tespit Tutanağı’yla birlikte hasarlı ürünü BanyoDekora’a gönderdiğinizde ürün değişimi işlemleriniz hızla tamamlanır ve size bu konuda bilgi verilir. (Kargo tazmini konusunda sorun yaşamamak için, hasarlı ürünü size teslimatı yapan kargo firmasıyla geri gönderin.)

“Kargo Tespit Tutanağı” olmadan teslim alınan ürünlerdeki hasardan/deformasyondan BanyoDekor sorumlu değildir.